Announcing the Launch of our New Erasmus+ Project Partnership: Step Forward!

Najava Početka Novog Erasmus+ Projektnog Partnerstva: Korak napred!

In today’s fast-paced digital age, embracing digital transformation is not just an option; it’s a vital step towards competitiveness and, in some cases, a lifeline for businesses and education alike. We’re thrilled to introduce the Step Forward project, a dynamic initiative aimed at providing robust support to adult educators in the realm of digital technology integration within adult education. Our primary focus is on cultivating digital andragogy and extending guidance through comprehensive guidebooks and interactive workshops. These resources empower educators to harness the full potential of digital tools in their teaching endeavors. The cornerstone outcomes of this endeavor are the creation of a cutting-edge Digital Guidebook and a series of engaging Digital Workshops tailored specifically for adult educators. These resources strike a harmonious balance between the theoretical knowledge and expertise of educational professionals, fused with hands-on experiences and best practices. This approach ensures that our learners have access to tangible, authentic educational opportunities. Partners from Croatia, Serbia, and Slovenia are diligently working on crafting the project’s core resources. Together, we are bolstering our capacity and readiness to navigate a seamless transition towards digital education. Simultaneously, we’re committed to providing unwavering support to adult educators within our respective local communities. The inaugural project meeting, hosted by the Croatian Chamber of Economy (CCE) on June 12, 2023, marked the exciting commencement of this transformative journey. During this productive session, partners collectively set the course for key project management activities and laid out a comprehensive plan of action. The meeting concluded with the establishment of a firm date for our next collaborative gathering in Slovenia.

Digitalno doba je sada realnost i prihvatanje digitalne transformacije nije samo opcija, to je ključan korak ka konkurentnosti, a u nekim slučajevima, spas za poslovanje i obrazovanje. Sa velikim zadovoljstvom predstavljamo projekat “Korak napred”, dinamičnu inicijativu usmerenu ka pružanju snažne podrške trenerima u domenu integracije digitalne tehnologije u obrazovanje odraslih. Naš glavni fokus je na razvoju digitalne andragogije u pružanju sveobuhvatnog vodiča i interaktivnih radionica. Ovi resursi će osnažiti trenere da iskoriste pun potencijal digitalnih alata u svojim obrazovnim poduhvatima. Osnovni ishodi ovog projekta uključuju stvaranje vodiča za onlajn obrazovanje, kao i niz radionica prilagođenih specifično za sve angažovane na poslovima obrazovanja odraslih. Ovi resursi doprinose postizanju harmonične ravnoteže između teorijskih znanja i ekspertize stručnjaka angažovanih u praksi. Ovaj pristup osigurava da naši polaznici dobiju pristup konkretnim i autentičnim prilikama za dalje usavršavanje. Projekat realizuju partneri iz Hrvatske, Srbije i Slovenije, zajedno jačajući svoje kapacitete i spremnost za neometanu tranziciju ka digitalnom obrazovanju. Istovremeno, bićemo posvećeni pružanju nepokolebljive podrške trenerima u našim lokalnim zajednicama. Održavanjem inicijalnog sastanka projekta, koji je organizovala Hrvatska privredna komora 12. juna 2023. godine, obeležen je početak ovog uzbudljivog putovanja. Tokom ovog produktivnog susreta, partneri su zajednički postavili kurs ključnim aktivnostima upravljanja projektom i osmislili sveobuhvatan plan akcija. Sastanak je zaključen definisanjem datuma za naš sledeći zajednički susret u Sloveniji.

Андрагошка помоћ у превазилажењу кризе

Уједињени у болу са свима који су директно и индиректно погођени трагедијама, дубоко потресени изражавамо најдубље саучешће породицама, деци, пријатељима настрадалих, просветним радницима. Ситуација је изузетно тешка, последице трагедија су несагледиве, оне остављају дубок траг на свима нама.

Позивамо све којима су потребни подршка и помоћ да нам се обрате на мејл адресу dassrbija@gmail.com, након чега ћете у најкраћем могућем року добити контакт наших андрагога волонтера.

Морамо да радимо заједно како бисмо се суочили са овим трагедијама и помогли свима који су њима погођени. Молимо све да останемо уједињени у овом тешком тренутку и да подржимо једни друге.

Спољни ресурси за подршку и помоћ:

Институт за ментално здравље: 063 8681 757 и 063 8682 217

НАДЕЛ – Национална дечја линија: 116 111

Саветодавни телефон за родитеље: 0800 007 000

Центар Срце: 0800 300 303

Центар за ментално здравље (Теразије 3): 011 361 2467

Покрет Несаломиви: 0800 001 002

Формулар за пријаву волонтера: 

https://docs.google.com/forms/d/1aScmvZlLcyNJ-8U1CZllhGupyKjTZcQJhSK-izslb8c/edit

Хвала свим волонтерима који су се ставили на располагање за пружање подршке и помоћи.

ERASMUS+ Univerziteti za treće životno doba: mesto susreta i razmene

Društvu andragoga Srbije je u sklopu tekućeg ERASMUS+ projektnog ciklusa iz oblasti obrazovanja odraslih odobren za finansiranje projekat Univerziteti za treće životno doba: mesto susreta i razmene. Cilj Projekta je mobilnost praktičara i profesionalaca koji podučavaju starije radi razmene primera dobre prakse. Navedeni projekat se realizuje u saradnji sa Mirjampoles Univerzitetom za treće doba iz Litvanije, koji je prepoznat po svojoj dugoj tradiciji i bogatom spektru programa za starije. Tokom aprila 2023. godine šest predstavnika univerziteta za treće doba iz Srbije će, zajedno sa koordinatorima projekta ispred Društva andragoga Srbije, putovati u Litvaniju, kako bi se upoznali sa primerima dobre prakse podučavanja starijih. Projekat traje godinu dana, a predviđeno je da se nakon realizovane mobilnosti fokusira na diseminaciju iskustva unutar univerziteta za treće doba u Republici Srbiji.

Od 24. aprila do 27. aprila 2003. godine predstavnice Društva andragoga Srbije su zajedno sa predstavnicima Ustanove Gerontološki centar Beograd, Fondacije Međugeneracijski volonterski centar i Ustanove kulture „Božidarac“ u sklopu ERASMUS+ KA1 projekta mobilnosti Univerziteti za treće doba: mesto susreta i razmene, kojim Društvo andragoga Srbije rukovodi, bile u poseti Univerzitetu za treće životno doba Mirijampole u Litvaniji. Tokom posete učesnici su imali priliku da se upoznaju sa sistemom obrazovanja odraslih i obrazovanja starih u Litvaniji i sa raznovrsnim programima koje Mirijampole Univerzitet nudi svojim starijim sugrađanima.  Delegacija iz Srbije je iskoristila mogućnost da razmeni primere dobre prakse sa stručnjacima i praktičarima iz oblasti obrazovanja starih iz Litvanije, kao i da poseti renomirane institucije sistema obrazovanja. Domaćini iz Litvanije su pokazali izuzetnu toplinu i gostoprimljivost i izrazili su želju da u budućnosti posete Srbiju. Projekat je bio prilika da Društvo andragoga Srbije učvrsti veze sa praktičarima iz oblasti obrazovanja starih i da se organizacije i institucije iz Srbije međusobno upoznaju i umreže.

Zahvaljujemo se svim učesnicima na radoznalosti, razmeni i saradnji i radujemo se budućoj saradnji!

Unapređenja kapaciteta zaposlenih u NP Kopaonik u oblasti komunikacije i interpretacije u zaštićenom području

Projektom unapređenja kapaciteta zaposlenih u NP Kopaonik u oblasti komunikacije i interpretacije u zaštićenom području, Društvo andragoga Srbije nastavlja obrazovne aktivnosti koje su u okviru srodnog projekta, sprovođene i 2014. godine, tada u saradnji sa JP NP Đerdap.

Ovaj put, saradnja se širi ne samo na još jedan nacionalni park u Srbiji, već i interdsiciplinarno, između andragoga i kolega iz oblasti šumarstva. Program obuke ovom prilikom obuhvatio je jednodnevni rad na pitanjima komunikacijskih veština, javnog nastupa i obrazovnog rada sa različitim ciljnim grupama, dok su, tokom drugog dana pored uvoda u interpretaciju i planiranje rada sa posetiocima koristeći interpretativni pristup, učesnici mogli da saznaju i kako različite interesne grupe doživljavaju rad i saradnju sa upravljačem zaštićenog područja, a i to kakve se prirodne retkosti sve kriju na padinama Kopaonika.

Učesnici obuke realizovane 20. i 21. septembra 2021. u prostorijama JP NP Kopaonik (i u neposrednoj okolini) bili su čuvari prirode i šumarski inženjeri zaposleni u JP NP Kopaonik, dok su kao treneri, pored andragoga (Violeta Orlović Lovren i Neda Čairović) bile angažovane i koleginice sa Šumarskog fakulteta (Marina Nonić i Jelena Nedeljković). Pored mogućnosti razmene znanja i iskustava, učesnici su dobili i praktičan materijal, koji bi, u formi priručnika i obrazaca, trebalo da posluži unapređenju planiranja i inoviranju rada sa posetiocima. Zajednički rad u pripremi, realizaciji i sumiranju iskustava tokom i nakon obuke, još jednom je potvrdio da andragozi imaju širok prostor za angažman u ovoj oblasti a da saradnja sa kolegama iz drugih naučnih i profesionalnih područja donosi uvek dodatni kvalitet i otvara nova vrata za učenje i buduće projekte.

Obuka Betzavta metod

Poštovane koleginice i kolege,


Društvo andragoga Srbije u saradnji sa  Adam institutom iz Izraela organizuje 9 interaktivnih obrazovnih sesija, koje su posvećene sledećim temama:

1. Betzavta metod facilitacije grupe,

2. Pravo na grad i njegov nerazdvojiv potencijal za rešavanje konflikata i

3. Rodna perspektiva u etničkim, nacionalnim i religijskim konfliktima.

U nastavku je pozivno pismo. Rok  za prijavu je 17.10.2021. godine, a jezik na kome će se realizovati sesije je engleski.
Za sve dodatne informacije vezane za obuke možete se obratiti na e-mail: 

groupfacilitationtraining@gmail.com

Srdačan pozdrav,
Društvo andragoga Srbije

CORONA (COVID-19)

Drage koleginice i kolege,

O svim aktivnostima DAS nastavićemo redovno da vas obaveštavamo čim nam prilike u vezi sa COVID-19 to dozvole. Andragoški dan, planiran da se održi u prvoj polovini 2020. godine, pomera se za jesen 2020. Broj 18 DAS Biltena objavicemo u junu 2020.

Budite zdravi!

Srdačan andragoški pozdrav S (2m) V (2m) I (2m) M (2m) A!

UO DAS

BATPE Curriculum and Manual

Basic Andragogical Training for Prison Educators Curriculum and Manual represent intellectual outputs developed within the project Basic Andragogical Training for Prison Educators (BATPE) supported by the Erasmus+ Programme of the European Union (project ID number: 2018-1-RS01-KA204-000433). Coordinator of the project is Serbian Association of Andragogists (SAA) from Belgrade (Serbia). The partners on the project are Koinè, the voluntary organization from San Felice a Cancello (Italy) and Gebze Public Education Center (GPEC) from Gebze (Turkey).

Basic Andragogical Training for Prison Educators Curriculum and Manual are dedicated to trainers who will be carrying out the BATPE training. The BATPE training is devoted to the educators that are engaged within educational affairs within correctional institutions – teachers for adult prisoners. The application of BATPE curriculum and manual should help trainers to equip teachers that work in correctional institutions with required competencies needed for educational work with prisoners in optimal manner.